Лист 23.07.2024 № 213 Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи «ОСВІТОРІЯ» які види відпусток може взяти вчитель.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи “Освіторія” які види відпусток може взяти вчитель.

              Окрім щорічної основної відпустки, вчитель може також розраховувати на низку інших видів відпочинку.

Зокрема, вчитель може взяти:

  • додаткову відпустку у зв’язку з навчанням: надається за умови успішного навчання, а її тривалість, залежно від конкретних обставин, становить від 10 календарних днів до чотирьох місяців;
  • соціальну відпустку:відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустку у зв’язку з усиновленням дитини, додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства, відпустку при народженні дитини тощо;
  • творчу відпустку:для закінчення дисертації, написання підручників, наукових праць;
  • відпустку для підготовки та участі в змаганнях:для підготовки до спортивних змагань національного чи міжнародного значення;
  • відпустку без збереження заробітної плати.

До того ж право на щорічну відпустку підвищеної тривалості (56 днів) для вчителів зберігається під час воєнного стану, однак за рішенням роботодавця таку відпустку все ж можна обмежити до 24 днів. Відповідно, надання невикористаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. Про це в коментарі розповів юрист Олександр Брижак.

Голова МК профспілки                                    Олександр ДЗЮБА

Лист 23.07.2024 № 212 Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи «ОСВІТОРІЯ» як і за що вчителі зможуть отримати премії.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи “Освіторія” як і за що вчителі можуть отримувати премії.

Премії можна буде отримати за якісну сумлінну працю, сприяння розвитку здібностей учнів, перемогу та участь у професійних конкурсах педагогів та участь у розробці підручників.

Про це розповів освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Детальними орієнтовними критеріями щодо преміювання стали:

  • якість проведених уроків та занять, використання новітніх технологій в освітньому процесі, участь у суспільно-громадському житті закладу освіти, стан документації, належний рівень виконавської та трудової дисципліни, ефективної роботи з батьками, організація та участь у заходах;
  • підготовка учнів — переможців учнівських олімпіад з навчальних предметів різних рівнів та конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів — членів Малої академії наук та в інших конкурсах;
  • перемога та участь у професійних конкурсах педагогів;
  • участь у розробці підручників, навчально-методичних посібників, засобів навчання, рекомендацій, авторських навчальних програм тощо.

Кожен заклад освіти шляхом проведення колективних переговорів може визначити власні критерії щодо нарахування премії і внести їх до Положення про преміювання. Його здійснюють у межах фонду заробітної плати на поточний бюджетний рік. Премії, які виплачуються працівникам, максимальними розмірами не обмежуються.

Голова МК профспілки                                 Олександр ДЗЮБА

Лист 23.07.2024 № 211 Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи «ОСВІТОРІЯ» чи можна відкликати вчителів з відпустки раніше.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи “Освіторія” чи можна відкликати вчителів з відпустки раніше.

Відкликання педагогів з відпустки заборонено законодавством.
На цьому наголосив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Відповідно до статті 79 Кодексу законів про працю України, відкликати з відпустки можна лише:
для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків; для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації. Працівник має надати згоду для відкликання його з відпустки. Початок навчального року під ці причини не підпадає. 

Раніше стало відомо, що право на щорічну відпустку підвищеної тривалості (56 днів) для вчителів зберігається під час дії воєнного стану, однак роботодавець своїм рішенням може обмежити таку відпустку до 24 днів. Відповідно, надання невикористаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

Голова МК профспілки                                       Олександр ДЗЮБА

Лист 23.07.2024 № 210 Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи «ОСВІТОРІЯ» хто визначає тривалість відпустки вчителя.

Головам ППО

Міська організація профспілки працівників освіти і науки України міста Кропивницького надає інформацію інтернет платформи “ОСВІТОРІЯ” хто визначає тривалість відпустки вчителя.

              Право на щорічну відпустку підвищеної тривалості (56 днів) для вчителів зберігається під час воєнного стану, однак за рішенням роботодавця таку відпустку все ж можна обмежити до 24 днів.
            Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більш ніж 24 календарні дні, надання невикористаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати. 

          У період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.

Наведені положення не застосовуються до керівних працівників закладів освіти та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.

Голова МК профспілки                                             Олександр ДЗЮБА